Mediacje w sprawach karnych

Mediacje w sprawach karnych regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 6 czerwiec 1997r. kodeks postępowania karnego. Zgodnie z art. 23a kpk sąd lub referendarz sądowy a w postępowaniu przygotowawczym prokurator lub inny organ prowadzący to postępowanie, może z inicjatywy lub za zgoda oskarżonego lub pokrzywdzonego skierować sprawę do instytucji lub osoby do tego uprawnionej w celu przeprowadzenia postepowania mediacyjnego między pokrzywdzonym lub oskarżonym, o czym się ich poucza.

MEDIACJE W SPRAWACH KARNYCH

Mediacje w sprawach karnych regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 6 czerwiec 1997r. kodeks postępowania karnego. Zgodnie z art. 23a kpk sąd lub referendarz sądowy a w postępowaniu przygotowawczym prokurator lub inny organ prowadzący to postępowanie, może z inicjatywy lub za zgoda oskarżonego lub pokrzywdzonego skierować sprawę do instytucji lub osoby do tego uprawnionej w celu przeprowadzenia postepowania mediacyjnego między pokrzywdzonym lub oskarżonym, o czym się ich poucza.

Postępowanie mediacyjne nie powinno trwać dłużej niż miesiąc a jego okresu nie wlicza się do czasy trwania postępowania przygotowawczego.
Udział oskarżonego i pokrzywdzonego w postępowaniu mediacyjnym jest dobrowolny a zgodę na uczestniczenie w postępowaniu mediacyjnym odbiera organ kierujący sprawę do mediacji lub mediator, po wyjaśnieniu oskarżonemu
i pokrzywdzonemu celów i zasad postępowania mediacyjnego.
Mediatorowi udostępnia się akta sprawy w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.
Instytucja lub osoba do tego uprawniona sporządza, po przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego, sprawozdanie z jego wyników i do sprawozdania załącza się ugodę podpisaną przez oskarżonego, pokrzywdzonego i mediatora, jeżeli została zawarta.

Ile to kosztuje?

Koszty postępowania mediacyjnego ponosi Skarb Państwa zgodnie z art. 618 § 1 pkt 8 k.p.k. w związku z art. 619 § 2 k.p.k.

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Wszystkie pola z * są wymagane.

Pliki do pobrania

wstecz